Pojawienie się na świecie małego dziecka zawsze powoduje ogromne zmiany w życiu jego rodziców.

Dowolne dotąd spędzanie czasu ulega sporym zmianom.

Wyjścia do kina, spotkania ze znajomymi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania.

Upłynie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz zastanawiać się, jak powinien wyglądać twój dzień, aby nie zwariować. Powszechnie znana zasada głosi: śpij, gdy niemowlę śpi. Wiele matek z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta.

Nie warto jednak wyśmiewać tego porzekadła.

W pierwszych miesiącach po pojawieniu się dziecka to właśnie maluch powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu jak najwięcej swojego czasu. Nie przejmuj się brudnymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w korytarzu. Wszelkie domowe obowiązki mogą zaczekać. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że nowy członek rodziny będzie chciał spędzać jak najwięcej czasu z mamą. Musisz zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, jeśli maluch będzie cały czas domagał się piersi.

W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma jeszcze uregulowanych przerw między kolejnymi posiłkami.

Może więc zdarzyć się, że jednego razu odstęp będzie trwał nawet trzy godziny, a później dziecko będzie wołało jeść co kilka minut. Podstawową zasadą, która powinna sterować życiem młodej mamy jest brak planu dnia. Przy nieustalonym rytmie dobowym malucha każdy plan może okazać się niepotrzebny. Jeżeli weźmiesz na siebie zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz sfrustrować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli czujesz się na siłach, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w trakcie snu malucha. W tej sytuacji ucieszysz się z wykonanego zadania, zamiast bez potrzeby się denerwować. Nie martw się, gdy na początku opiekowanie się o maleństwo będzie dla ciebie za trudne. Wszystko przychodzi z czasem..
Kliknij ten link: firma sprzedająca aparat usg